Hlavnou dominantou mesta Trnavy je už niekoľko storočí Mestská veža, ktorá ako rozhľadňa mala prispieť k bezpečnosti mesta. Táto do výšky takmer 60 metrov týčiaca sa mohutná renesančná stavba ukrýva vo svojich útrobách unikátny mechanický hodinový stroj.

Z histórie...
Dejiny Mestskej veže sa začali písať v roku 1574. Murársky majster Jakub sa zaviazal pred trnavským richtárom Jurajom Schleglom, že vežu, ktorú začne stavať aj dokončí. Tak sa aj stalo. V deň odovzdania mestskej veže sa rozozneli všetky trnavské zvony a majster Jakub vydýchol so slovami: „Dokázal som to.“

Mestská veža dnes...
Posledná obnova Mestskej veže v roku 2005 prinavrátila stavbe jej stratený lesk a slávu. Pribudol arkier s kamenným erbom, ako aj pôvodné zdobenie – iluzívne kvádrovanie na nárožiach veže. Ochodza Mestskej veže je vo výške 29 m a ku jej dosiahnutiu musíte prekonať 143 schodov.  Naskytne sa vám však jedinečný pohľad  nielen na mesto, ale i na Trnavskú rovinu, či Malé Karpaty. Na vrchole veže pôvodne umiestnený mesiac s hviezdou, nahradila pozlátená socha Panny Márie – Immaculaty, ktorá sa k Trnave nikdy neobracia chrbtom, čo symbolizuje znázornenie tváre vpredu i vzadu.
 
Čo ukrýva Mestská veža...
V roku 1729 bol na piate poschodie inštalovaný mechanický hodinový stroj z dielne Franza Langera, odbíjajúci aj štvrťhodiny. Už po štyri generácie sa oň stará mužská vetva rodiny Nemčekovcov – mestských hlásnikov a hodinárov. Najkrajšie a najdlhšie odbíjanie môžete počuť o 12 hodine. Súčasťou prehliadky Mestskej veže je aj trvalá expozícia venovaná starším i mladším dejinám Trnavy, histórii Mestskej veže a významným trnavským dejateľom.

Dôležité informácie

Štandardné otváracie hodiny:

od 1. mája do 30. septembra*
Pondelok - Nedeľa: 10:00 - 18:00 hod.

*Počas augustových piatkov a sobôt je Mestská veža otvorená do 20.00 h.

od 1. októbra do 30. apríla**
Pondelok - Nedeľa: 10:00 – 17:00 hod.

*Počas letnej sezóny posledný vstup o 17:30 h
**Počas zim. sezóny vstup každú celú hodinu

Vstupné:

Dospelý: 3,00 €
Študent, senior, ZŤP: 2,00 €
Dieťa od 6 do 15 rokov: 1,00 €
Dieťa do 6 rokov: zdarma
Rodinné vstupné (2 dospelí + 2 deti): 6,00 €

Ponuka špeciálnych výstupov
 

Pozri na mape

Mestská veža
Trojičné námestie, Trnava
Tel.: +421/(0)33/32 36 440
info@trnavatourism.sk
www.regiontrnava.sk

PDF leták na stiahnutie

Leták Mestská veža v Trnave

Fotogaléria