Spoznávať krásy Slovenska sa dá rôznymi spôsobmi. Čo tak nechať auto doma a vybrať sa so svojou rodinou či priateľmi vlakom do Trnavy? Nielenže si cestou užijete oveľa viac zábavy, zároveň si môžete fotiť výhľady, najesť sa v jedálenskom vozni, a hlavne je to aj ekologickejšie. 

Hovorí sa, že všetky cesty vedú do Ríma a platí to aj v prípade Malého Ríma. Stačí nasadnúť na vlak z Bratislavy, Trenčína, Žiliny alebo z Košíc a pohodlne sa dostanete do Trnavy. S jedným prestupom aj z iných miest ako Zvolen, Nitra či Banská Bystrica. Stojí to za to. Trnava si vás získa nielen svojimi sakrálnymi pamiatkami, históriou, romantickými uličkami, kultúrou, ale aj skvelou kávou či gastronómiou.

Keď sa spája história s vínom

Počas celého leta je na námestí každý deň vystúpenie v rámci Leta na korze, ktoré vám spríjemní záver dňa. Určite by ste nemali vynechať ani návštevu Mestskej veže, odkiaľ sa vám naskytne najkrajší výhľad na mesto. Dozviete sa niečo z jej histórie a hlavne nezostávajte len hore. Vyberte sa aj do starobylého podzemia. Túto časť mesta len málokto pozná a počas horúcich dní sa tu príjemne schladíte.


Región Trnava je známy aj tým, že je regiónom svetových vín. Sprievodca vás tiež zavedie k najstarším sakrálnym pamiatkam mesta. Je tu veľmi veľa možností, ako stráviť svoj voľný čas. Či už na Golfe Trnava, za umením sa vyberte do Galérie Jána Koniarka, deti môžete vziať na Trnavský lanáč alebo si pochutnať na káve v Synagóga Café. Ochotne vám poriadia v Turistickom informačnom centre – Región Trnava, ktoré je pod Mestskou vežou.


Z Malého Ríma sa môžete vybrať vlakom ďalej. Napríklad do Šenkvíc, kde nájdete vinárstvo Karpatská Perla. Manželia Šebovci rešpektujú tradičné hodnoty a snažia sa o čo najprirodzenejšie metódy. Dokonca tu majú vína pre vegánov či hroznovú šťavu pre deti. Neďaleko sú aj Vlčkovce, kde je kukuričné bludisko. V tomto roku má podobu dinosaura.S vlakom i bicyklom

Ďalšou možnosťou je ísť vlakom do Smoleníc, kde môžete navštíviť Smolenický zámok, jedinú sprístupnenú jaskyňu na západe Slovenska – jaskyňu Driny či hradisko Molpír. Priamo pod zámkom je Včelovina, kde ochutnáte tie najlepšie medoviny na svete, medové pivo a môžete si v rámci prehliadky pozrieť aj záhradu, ktorú tam budujú pre včely. Medovinárstvo Včelco je príjemným prostredím aj pre rodiny s deťmi.

Výhodou je, že pri cestovaní vlakom si môžete zobrať so sebou aj bicykel a naplno si tak vychutnať, čo ponúka región spolu s Malými Karpatami bez toho, aby ste sa museli sústrediť na šoférovanie. Cyklotrasy v okolí Smoleníc sú dobre značené a navzájom sa prepájajú. Na bicykli sa môžete vybrať aj z Trnavy do Suchej nad Parnou, kde vznikol román Červené víno od Františka Hečka. Nájdete tu krásne vinárstvo Terra Parna, ktoré okrem výborného vína ponúka aj krásnu scenériu. Môžete tak bez problémov ochutnať ich vína a prespať večer v Trnave.