Keď sa povie Modrý Portugal, každý milovník vína vie, že najlepší sa rodí v zelených viniciach lemujúcich doliny Suchej nad Parnou. Nie náhodne sa ním inšpiroval i rodák František Hečko, autor slávneho románu Červené víno.

Víno ako z románu
Azda každý pozná slávny román „Červené víno“, ktorého autorom je rodák Suchej nad Parnou, František Hečko. Málokto však vie, že predlohou románu a osudov hlavných postáv bol život rodičov autora. Rodná Vlčia dolina zase predstavuje fiktívny Vlčindol. Modrý Portugal, klasická lokálna odroda, sa akosi prirodzene stal ústredným motívom deja. Prezývku „štrúdlák“ získal vďaka miestnym gazdinkám, ktoré jeho sušenými bobuľami plnili štrúdle.
 
Rodinné vinárstvo Terra Parna
Ťažko hľadať miesto, ktoré by sa magickou atmosférou vyrovnalo vinárstvu rodiny Zvolenských - Terra Parna. Budova vinárstva, ktorá získala ocenenie od Spolku slovenských architektov, dokonale dotvára obraz zelených vinohradov Ružovej doliny, vysadených na mieste, kde kedysi vinič pestovali už jezuiti. Tí uprostred vinice postavili vežičku – rozhľadňu, ktorá sa stala symbolom vinárstva. Kvalite vína tu pridáva fakt, že strapec hrozna do lisu „necestuje“ viac ako pár metrov.
 
Pamätná izba rodákov
Ak sa chcete dozvedieť viac o živote významných rodákov, zavítajte do Pamätnej izby rodákov v priestoroch Obecného úradu. Nájdete tu súbor diel spisovateľa Viliama Turčányho, bratov Hečkovcov i akademického maliara Jozefa Ilavského. Okrem nádherných miestnych krojov a zaujímavých historických predmetov, dokumentujúcich život v obci, tu „opatrujú“ aj osobné predmety  Františka Hečku – písací stroj, okuliare, či pero...

Podujatia v Suchej nad Parnou

Pozri na mape

OBEC SUCHÁ NAD PARNOU

PDF brožúra na stiahnutie

Turistický minisprievodca - Suchá nad Parnou