Len päť kilometrov od Trnavy, v doline Krupanského potoka leží obec  Špačince. Počas storočí patrila Zoborskému opátstvu, grófskej rodine i mestu Trnava. Dávnu minulosť tu pripomína miestny kostol, kalvária a jedinečný pašiový stĺp.

Čriepky z histórie
Zaujímavosťou je, že Osada Spacha, ako kedysi Špačince prezývali, patrila v 12. storočí zoborskému opátstvu so sídlom na Zobore pri Nitre. Dozvedáme sa o tom z tzv. Zoborskej listiny, ktorú v roku 1111 vydal kráľ Koloman I. V 13. storočí uhorský kráľ Ondrej III. daroval obec grófovi Gethovi. Ten si na znak svojho majetníckeho vzťahu k obci ku svojmu menu pyšne pridal de Spacai, čiže Špačinský.
Spacaiovská grófska rodina žila v obci  až do roku 1751.
 
Úspechy obce
Obec je pomerne často skloňovaná v súvislosti s najslávnejším športom sveta, futbalom. Deje sa tak už od roku 1932. V určitom období  boli v obci dokonca dva futbalové kluby. I keď jeden z nich neskôr zanikol,  úspechy nadšených futbalistov nenechali na seba dlho čakať. V 70. rokoch minulého storočia mužstvo vstúpilo do triedy 1.B a toto postavenie obhajovalo až do roku 1981.
 
Hviezda atletiky
Miestni obyvatelia sú rovnako hrdí aj  na svoju rodáčku Annu Chmeľkovú-Blanárikovú.  Táto ikona slovenskej atletiky sa v roku 1966 stala majsterkou Európy v behu na 400 m, ako jediná tak priniesla medailu za celú atletickú výpravu. Okrem toho bola štvornásobnou majsterkou Československej socialistickej republiky v hladkej štvorstovke a v roku 1968 štartovala na letných olympijských hrách v Mexiku.

Podujatia v Špačinciach

Pozri na mape

OBEC ŠPAČINCE

PDF brožúra na stiahnutie

Turistický minisprievodca - Špačince

Fotogaléria