Ak vám prekáža ruch miest a preferujete pokojnejšie miesta s atmosférou, zavítajte do Jaslovských Bohuníc. Nájdete tu romantické prostredie kaštieľa, obklopeného anglickým parkom. Nostalgickou spomienkou na zašlú slávu tunajších mlynov je torzo jedného z nich.

Pod krídlami anjela
Všetky tri časti dnešných Jaslovských Bohuníc – Jaslovce, Bohunice i Paderovce – mali k sebe odjakživa veľmi blízko. Snáď aj kvôli spoločnému ochrancovi – sv. Michalovi Archanjelovi. Novodobé dejiny obce sa začali písať v roku 1978, kedy sa k Jaslovciam a Bohuniciam pridali aj  Paderovce. Zjednotená obec tak spoločnými silami prekonala  počiatočné obavy z výstavby atómovej elektrárne.

Kaštieľ a hotel
Pýchou obce je kaštieľ, ktorý koncom 18. storočia v neobarokovom štýle postavil gróf František Dezasse. Ako plynul čas, menil sa jeho vzhľad i funkcia. Jednoposchodový kaštieľ s hospodársko-obytnou funkciou noví majitelia, gróf Platen s manželkou, o storočie neskôr zmenili na  romantické letné sídlo. Dnes  sa v tomto prostredí s nádychom histórie môžete ubytovať aj vy.

Zmysel pre umenie
Ľudové zvyky a tradície pravideľne oživuje domáci folkórny súbor Blavanka. Vznikol v roku 2001 a názov si odvodil od riečky Blava, pretekajúcej obcou. Repertoár súboru tvorili najskôr len slovenské ľudové piesne, postupne ich rozširovali aj o ľudové pásma a scény zo života dediny v minulosti. Pravidelne tak oživujú staré ľudové zvyky a tradície. Okrem vystupovania pri rôznych slávnostných príležitostiach v obci, súbor vystupuje aj v okolitých dedinách ako rovnako v zahraničí.

Podujatia v Jaslovských Bohuniciach

Pozri na mape

OBEC JASLOVSKÉ BOHUNICE

PDF brožúra na stiahnutie

Turistický minisprievodca - Jaslovské Bohunice

Fotogaléria