Malé a milé. Také je miestne Múzeum Molpír, sídliace v budove starej fary. V šiestich miestnostiach stráži poklady dávnej minulosti a dokumentuje nevšedné životné príbehy.

Až šesť miestností v zdanlivo malom múzeu stráži cenné exponáty stále živej histórie. V dvoch z nich má svoje stabilné miesto zbierka nálezov z hradiska Molpír, pochádzajúce zo 6. storočia p.n.l. Medzi nimi nechýbajú vzácne sklené perly, kanelová keramika či dávne zbrane.

Ďaľšie dve výstavné miestnosti sú venované významným rodákom - Štefanovi Baničovi, ktorý sa počas života v USA začiatkom 20. storočia preslávil patentovaným vynálezom padáka, a rodákom Štefanovi Jastrabíkovi a Alexandrovi Kotlánovi. Perlou tematickej zbierky je súbor vzácnych kníh pochádzajúcich z farskej knižnice.

Múzeum vás zoznámi tiež s druhohornými a treťohornými skamenelinami z okolia Smoleníc, faunou a flórou Malých Karpát, unikátnou zbierkou motýľov a etnografiou obce.

Rekonštrukcia ľudovo zariadenej izby z 19. storočia vám napovie, z čoho pozostávalo veno niekdajšej nevesty a ako vyzeral príbitok našich starých mám. Medzi exponátmi objavíte  rôzne autentické premety, nástroje, či ľudové kroje.

Dôležité informácie

Otváracie hodiny:
Júl - August
Pondelok: Zatvorené
Utorok - Nedeľa: 10:00 - 16:00
Vstupné:
Dospelý: 2,50 EUR
Deti a dôchodcovia: 1,50 EUR

Mimo letnej turistickej sezóny:
Vstup na požiadanie po dohode s obecným úradom v Smoleniciach.

Pozri na mape

Múzeum Molpír
Cintorínska 3, 919 04 Smolenice
Tel.: +421/ (0)33/ 557 11 00
smolenice@smolenice.com
www.smolenice.com

PDF brožúra na stiahnutie

Turistický minisprievodca - Smolenice

Fotogaléria