I keď patria Malé Karpaty do skupiny nízkych vysočín, pôsobia mohutným dojmom vďaka šírej rovine, z ktorej sa ťahajú. Sú najzápadnejším pohorím Karpatského oblúka a zastúpením množstva prírodných útvarov sú mimoriadne atraktívnym prostredím pre každého milovníka prírody, horskej turistiky a športu, či histórie.

Zaujímavosťou je, že práve v okolí Smoleníc je koncentrovaných najviac prírodných pokladov neveľkého pohoria. Kras v Malých Karpatoch zastupujú povrchové i podzemné fenomény. Popri množstvu vyvieračiek a vodných tokov je vyhľadávanou jediná sprístupnená jaskyňa Malých Karpát – jaskyňa Driny.

Na základoch pôvodných veľkomoravských hradísk, z ktorých je možné dodnes navštíviť hradisko Molpír vzdialené len niekoľko metrov od centra obce, vyrástli už v 13. storočí pohraničné hrady. Ich úlohou bola ochrana tvz. Českej obchodnej cesty – Via Bohemica, ktorá do Trnavy prechádzala popri Smoleniciam smerom k vzdialenému Budínu. Popri slávnemu Devínskemu hradu stojí v blízkosti Smoleníc ukrytá v horách zrúcanina hradu Ostrý kameň, ale i vzdialenejšia zrúcanina hradu Korlátka.

Pás hradov na hrebeni korunuje Smolenický zámok, ktorý bol do súčasnej podoby prebudovaný z pôvodného rumoviska strážneho hradu vďaka grófskej rodine Pálfi, ktorá v Smoleniciach nielen žila, ale i aktívne podnikala. Svoju nezameniteľnú podobu s francúzskymi zámkami na Loire získal vďaka cestovateľskej vášni grófa Jozefa Pálfiho. Práve Smolenický zámok s priľahlým anglickým parkom je ústredným centrom turistických chodníkov, ktoré ponúkajú široké možnosti cykloturistom, peším turistom ako aj rodinám s deťmi.

CYKLOTRASA

Smolenický zámok - Vlčiareň - Jaskyňa Driny - Smolenice, centrum:
Táto menej náročná trasa vás prevedie kľukatými lesnými chodníčkami s viacerými zástavkami. Nevynechajte návštevu Jaskyne Driny.
Dĺžka trasy: 6,5 km,
Náročnosť: ľahká,
Čas: 1,5 hod.


ĽAHŠIA TURISTIKA

Kostol, cintorín - Molpír - Smolenický zámok:
Na vrchole Molpíru sa prostredníctvom informačných tabúľ zoznámite s ruinami keltského hradiska. Pričom krásne výhľady na okolité hory zo skalných vyhliadok sú určite rovnako motivujúce.
Dĺžka trasy: 3 km,
Náročnosť: ľahká,
Čas: 1 hod.
Smolenický zámok - Vlčiareň - Jaskyňa Driny - Smolenice, centrum:
Pešia alternatíva cyklotrasy. Táto menej náročná trasa vás prevedie kľukatými lesnými chodníčkami s viacerými zástavkami.


Dĺžka trasy: 6,5 km,
Náročnosť: ľahká,
Čas: 2,5 hod.
 

ŤAŽŠIA TURISTIKA

Smolenice - Havrania skala - Záruby - Záruby, sedlo - Smolenický zámok:
Havrania skala, ktorá je vidieť už z diaľky, ponúka nezabudnuteľné výhľady. Okrem toho je obľúbenou lezeckou stenou mladých lezcov.
Dĺžka trasy: 12 km,
Náročnosť: stredná,
Čas: 4 hod.
Smolenický zámok - Čertov žľab - Ostrý kameň - Čertov žľab - Smolenický zámok:
Z Ostrého kameňa sa vám naskytne výhľad na Záhorie a Karpatské vrchy.


Dĺžka trasy: 12 km,
Náročnosť: ťažká,
Čas: 4 hod.

Video: The Little Carpathians (© MHV studio)

Pozri na mape

Malé Karpaty

PDF brožúra na stiahnutie

Turistický minisprievodca - Smolenice

Fotogaléria