Výstavba trnavských hradieb bola svojho času najväčším stavebným projektom Uhorska. Dnes patria medzi najvýznamnejšie pamiatky Slovenska i Európy nielen vďaka tomu, že sa zachovali v mimoriadne zachovalých dlhých úsekoch.

Najväčšie mestské opevnenie v Uhorsku...
Výstavba hradieb bola zahájená už v prvej polovici 13. storočia. Jednoduchšie bolo pracovať s tehlou, keďže najbližší zdroj kameňa bol dostupný až v Malých Karpatoch. Spotrebovaných bolo až 4,3 milióna tehál a v tom období išlo o najvýznamnejší stavebný projekt v celom Uhorsku. Z pohľadu dochovanej podoby opevnenia je na Slovensku len málo miest, ktoré by sa i dnes mohli pýšiť dlhými úsekmi zachovaného hradného múru.
 
Fortifikačný systém...
Najskôr boli postavené štvorhranné obranné veže, neskôr sa vyhĺbila vodná priekopa a vykopaná zem sa použila na výstavbu valu medzi vežami do času, kým neboli hotové múry hradieb. Do mesta sa vstupovalo štyrmi bránami a o obranu hradieb sa starali najatí strážnici na čele s kapitánom. Hradobný systém plnil svoju obrannú funkciu do 18. storočia.
 
Dobytie Trnavy...
Aj napriek mocnému fortifikačnému systému bola Trnava niekoľkokrát dobytá. V rokoch 1271 a 1273 sa to podarilo českému kráľovi Přemyslovi Otakarovi II. Neskôr nasledovalo nešťastné obsadenie Trnavy českými husitami a veľkému náporu museli mestské hradby čeliť v roku 1506, kedy ich obsadilo vojsko Maximiliána Habsburského. Hradby síce vydržali ale boli mimoriadne zdevastované.

NÁŠ TIP

Ani zub času nezabránil tomu, aby ste si mohutné stredoveké opevnenie mohli obzrieť i dnes na vlastné oči. Napríklad aj pri prechádzke historickými uličkami akými sú Michalská ulica, Horné bašty, či Františkánska ulica.

Ďalšie Informácie

Otváracie hodiny:
Historická bašta pri Bernolákovej bráne pod správou Kompánie trnavských žoldnierov
Prehliadka bašty každú prvú sobotu v mesiaci od 10.00 do 14.00 hod.

Vstupné:
Vstup na prehliadku voľný.

Pozri na mape

MESTO TRNAVA

PDF brožúra na stiahnutie

Turistický minisprievodca - Trnava

Fotogaléria