V hlavnej úlohe s miestnymi bosorkami, vďaka ktorým sa už od stredoveku Ružindolčania pasujú s prezývkou bosoráci. Tohtoročné historické udalosti budú inscenované v podobe nadväzujúcich scén.
 

V minulosti boli ženy venujúce sa čarám skôr uznávanými liečiteľkami ako bosorkami na metle, avšak za svoje magické schopnosti či vedomosti, ktorými predbehli dobu, často pykali. Až štyri z nich sa zapísali do dejín Trnavy, ktoré dodnes vypovedajú o krutosti ich osudu.

Pravdepodobne najznámejšia ružindolská „bosorka“ bola Katarína Šnajderová, ktorú v roku 1684 Trnavský magistrát odsúdil a upálil za branie úžitku od kráv, polí, záhrad a vinohradov. Týmto procesom však spory s miestnymi bosorkami nekončia. Dvoma ďalšími obvinenými ženami sa v roku 1744 stali Magdaléna, zvaná Abdonička a Anna Chlebová, zvaná Jamborka. Celá obec bola o oboch presvedčená, že svojimi čarami dokážu závažným spôsobom privolať chorobu, smrť a iné neblahosti na kohokoľvek. Pre údajné bosorky sa napokon súd skončil veľmi nepriaznivo. I napriek protirečeniu obetí a vypočúvaných svedkov ženy "múdry a opatrný" Trnavský magistrát vyhlásil za vinné a upálil ich na hranici.

Nudiť sa určite nebudú ani najmenší vďaka workshopom a rôznym ďalším aktivitám.

Do programu sa zapojí aj miestna Základná škola, deti si budú môcť vyrobiť svoj vlastný herbár vďaka mnohým aktivitám, ktoré ich na podujatí čakajú, program doplní aj miestny spevácky zbor Ružindolčané, miestni záhradkári ponúknu lokálne vínko, včelári med a iné produkty z medu, klub seniorov sa postará o gastro pochutiny starých mám a nebude chýbať ani program pre dospelých.

Oficiálny program na námestí sa začína o 12.00 h. a bude trvať do 18.00 h.

Doplnkový program bude prebiehať vo vinárstve Rosenthal od 14.30 h. kde atmosféru dotvorí dobová hudba, gitarové septeto Les étoiles a jedinečná Degustácia Bosoré. Vo vinárstve budete mať možnosť ochutnať aj pečené prasa či vínko. Oficiálne sa program vo vinárstve ukončí posledným vstupom o 18.00 h., zábava však môže pokračovať neobmedzene ďalej.

Program: Ružindolská bosorka 2019
 

Dôležité informácie

Dátum a čas konania:
5.10.2019 | 12.00 - 18.00 h.
Námestie za obecným úradom

Vstupné: podujatie pre všetkých zdarma
Doplnkový program:
6.10.2018 | 14.30 - 18.00 h.
Vinárstvo Rosenthal Ružindol
(po programe pokračuje voľná zábava vo vinárstve)

S parkovaním v obci takisto nebude problém. Voľné miesta budú vyhradené pred Obecným úradom a taktiež budete môcť využiť aj verejné priestranstvo v okolí námestia. Prosíme sledujte označenie parkovísk v obci.
*Podujatie sa uskutoční s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky. 
*Táto aktivita sa uskutoční vďaka finančnej podpore Nadácie ZSE. 

Pozri na mape

Miesto konania
Námestie za obecným úradom
Vinárstva Dobrý pocit a Rosenthal
Obec Ružindol

Kontakt na organizátora

Turistické informačné centrum -
Región TRNAVA

Trojičné námestie 1, 917 01 Trnava
Tel.: +421/(0)33/32 36 440
info@trnavatourism.sk

Plagát

Ružindolská bosorka 2018
Ružindolská bosorka 2018 - program