V minulosti sa tradovalo, že v obci Ružindol žili bosorky. V skutočnosti to boli ale ženy liečiteľky, ktoré svoju nevinu nedokázali, a tak museli byť upálené. História obce sa však prepája nie len s týmito príbehmi, ale aj silnou vinárskou tradíciou, ktorú v Ružindole môžete cítiť dodnes.

V minulosti boli ženy venujúce sa čarám skôr uznávanými liečiteľkami ako bosorkami na metle, avšak za svoje magické schopnosti či vedomosti, ktorými predbehli dobu, často pykali. Až štyri z nich sa zapísali do dejín Trnavy, ktoré dodnes vypovedajú o krutosti ich osudu.

Pravdepodobne najznámejšia ružindolská „bosorka“ bola Katarína Šnajderová, ktorú v roku 1684 Trnavský magistrát odsúdil a upálil za branie úžitku od kráv, polí, záhrad a vinohradov. Týmto procesom však spory s miestnymi bosorkami nekončia. Dvoma ďalšími obvinenými ženami sa v roku 1744 stali Magdaléna, zvaná Abdonička a Anna Chlebová, zvaná Jamborka. Celá obec bola o oboch presvedčená, že svojimi čarami dokážu závažným spôsobom privolať chorobu, smrť a iné neblahosti na kohokoľvek. Pre údajné bosorky sa napokon súd skončil veľmi nepriaznivo. I napriek protirečeniu obetí a vypočúvaných svedkov ženy "múdry a opatrný" Trnavský magistrát vyhlásil za vinné a upálil ich na hranici.

Nudiť sa určite nebudú ani najmenší vďaka workshopom a rôznym ďalším aktivitám. Podujatie Ružindolská bosorka spája všetko dobré, čo obec ponúka. Preto by ste nemali toto podujatie zo svojho kalendára vynechať. 

Do programu sa zapojí aj miestna Základná škola, miestny spevácky zbor Ružindolčané, miestni záhradkári ponúknu lokálne vínko, včelári med a iné produkty z medu, klub seniorov sa postará o gastro pochutiny starých mám a nebude chýbať ani program pre dospelých.

Podujatie na námestí sa začína o 12.00 h. a bude trvať do 18.00 h.

Po skončení programu na námesti za obecným úradom sa budete môcť presunúť do vinárstva Rosenthal.

Program: Ružindolská bosorka 2019
Program bude naozaj pestrý až rozprávkovo filmový. Ak si pamätáte Saxanu a jej príbeh, na Ružindolskej bosorke 2019 bude veľmi pravdepodobné, že podobné zážitky ako ona si odnesiete aj s vašimi ratolesťami domov. V čarodejníckej škole bude na deti čakať učiteľka lietania na metle, kováči prezlečení za čertov, dielňa na výrobu čarovných prútikov či ohňová akadémia. Môžete sa tiež tešiť na hrané scénky, dobové kostýmy, súťaže pre deti, miestnych vinárov a lokálne gastro špeciality starých mám.

12:00 Otvorenie podujatia
12:30 História Ružindolských bosoriek
13:00 Zahájenie bosoráckych aktivít pre deti (workshopy)
14:00 Bosorácke spevy
15:00 Bosorácke bubnovanie - workshop
15:45 Bosorácke spevy
16:00 Tancujúce strašidlo
17:00 Ukončenie bosoráckych aktivít pre deti
18:00 Záver podujatia

Bosorácke dielne pre deti

  • výroba kožených meštekov na bylinky
  • výroba čarovných prútikov
  • škola majstra kováča
  • bosorácka prekážková dráha
  • alchymistická dielňa


Dôležité informácie

Dátum a čas konania:
5.10.2019 | 12.00 - 18.00 h.
Námestie za obecným úradom
Vstupné:
podujatie pre všetkých zdarma
 

S parkovaním v obci takisto nebude problém. Voľné miesta budú vyhradené pred Obecným úradom a taktiež budete môcť využiť aj verejné priestranstvo v okolí námestia. Prosíme sledujte označenie parkovísk v obci.
*Podujatie sa uskutoční s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky. 

Pozri na mape

Miesto konania
Námestie za obecným úradom
Vinárstva Dobrý pocit a Rosenthal
Obec Ružindol

Kontakt na organizátora

Turistické informačné centrum -
Región TRNAVA

Trojičné námestie 1, 917 01 Trnava
Tel.: +421/(0)33/32 36 440
info@trnavatourism.sk

Plagát

Ružindolská bosorka 2019