V hlavnej úlohe s miestnymi bosorkami, vďaka ktorým sa už od stredoveku Ružindolčania pasujú s prezývkou „bosoráci“. Tohtoročné historické udalosti budú inscenované v podobe nadväzujúcich scén.

V minulosti boli ženy venujúce sa čarám skôr uznávanými liečiteľkami ako bosorkami na metle, avšak za svoje magické schopnosti či vedomosti, ktorými predbehli dobu, často pykali. Až štyri z nich sa zapísali do dejín Trnavy, ktoré dodnes vypovedajú o krutosti ich osudu.

Pravdepodobne najznámejšia ružindolská „bosorka“ bola Katarína Šnajderová, ktorú v roku 1684 Trnavský magistrát odsúdil a upálil za branie úžitku od kráv, polí, záhrad a vinohradov. Týmto procesom však spory s miestnymi bosorkami nekončia. Dvoma ďalšími obvinenými ženami sa v roku 1744 stali Magdaléna, zvaná Abdonička a Anna Chlebová, zvaná Jamborka. Celá obec bola o oboch presvedčená, že svojimi čarami dokážu závažným spôsobom privolať chorobu, smrť a iné neblahosti na kohokoľvek. Pre údajné bosorky sa napokon súd skončil veľmi nepriaznivo. I napriek protirečeniu obetí a vypočúvaných svedkov ženy "múdry a opatrný" Trnavský magistrát vyhlásil za vinné a upálil ich na hranici.

Nudiť sa určite nebudú ani najmenší vďaka workshopom a rôznym ďalším aktivitám.

Program: Ružindolská bosorka 2018
Už čoskoro 
 

Dôležité informácie

Dátum a čas konania:
6.10.2018 | 12:00 - 18:00 hod.
Vstupné:
Tento rok je podujatie pre všetkých zdarma!

S parkovaním v obci takisto nebude problém. Voľné miesta budú vyhradené pred Obecným úradom, pri cintoríne a taktiež budete môcť využiť aj verejné priestranstvo
*Podujatie sa uskutoční s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky a Nadácie ZSE.

Pozri na mape

Miesto konania
Vinárstva Dobrý pocit a Rosenthal
Kopec pri cintoríne
Obec Ružindol

Kontakt na organizátora

Turistické informačné centrum -
Región TRNAVA

Trojičné námestie 1, 917 01 Trnava
Tel.: +421/(0)33/32 36 440
info@trnavatourism.sk

Plagát

Ružindolská bosorka 2018