Po roku prác na renovácii pešej zóny sa Trnava dočkala jej novej podoby. Nielen Trnavčanov, ale i návštevníkov mesta poteší nová zeleň a mnohé umelecké diela zakomponované do priestoru ulice, medzi nimi aj dve nové fontány.

Trnava bola prvým mestom na Slovensku, ktoré sa v roku 1988 vzdalo dopravy v centre. Projekt premeny najdôležitejšej ulice mesta bol o to náročnejší. Nová podoba Hlavnej ulice však očakávania naplnila. Autormi projektu rekonštrukcie sú Dušan a Christo Dókovci. Návrh sa zaoberal kompletnou výmenou povrchov ulice, mobiliáru, ale aj výmenou zelene, vrátane všetkých stromov.

Vynovená pešia zóna pôsobí priestrannejšie a vďaka množstvu umeleckých diel sa stala skutočným reprezentatívnym mestským priestorom. Jej dominantou je vodný element, ktorý predstavujú dve nové fontány. Tá pred Wetzlerovým domom má podobu kráľovskej koruny a poukazuje na históriu mesta ako prvého slobodného kráľovského mesta na území Slovenska. Popri farebným svetelným efektom potešia v horúcich dňoch okoloidúcich hlavne trysky s vodnou hmlou. Popri vode vytvorí tieň 57 nových stromčekov jaseňov mannových a okrasných hrušiek. Viac stromov pamiatkári nepovolili, zakrývali by krásne historické budovy, ktoré sú tou najväčšou atrakciou ulice.

Popri novým lavičkám, stromom, kvetinovým záhonom, stojanom na bicykle, fontánam či vlajkosláve dopĺňajú priestor ďaľšie umelecké diela, bronzové znaky partnerských miest, tabuľky v chodníku označujúce cestu odsúdenca na popravisko či Katovu uličku, či bronzový reliéf mestského erbu s vyobrazenými vzdialenosťami Trnavy od európskych metropol. V priebehu septembra pribudne na pešej zóne pred radnicou aj bronzová maketa historického jadra Trnavy. Vymodelované budú všetky objekty v historickom jadre, z ktorých až dvadsaťsedem najvýznamnejších pamiatok bude stvárnených podrobnejšie.

Novinka

27.06. 2014 Trnava Architektúra

Pozri na mape

Mesto Trnava - Pešia zóna
Hlavná, 917 01 Trnava
www.trnava.sk