Priblížiť sa k ľuďom je vo svete divadiel jedným z najdôležitejších cieľov a inak tomu nie je ani v Trnave. Divadlo Jána Palárika ožilo nielen novou fasádou, ale aj rôznymi novými podujatiami či projektami, vďaka čomu sa dostáva do povedomia verejnosti v pozitívnom svetle.

Pri príležitosti jubilejného 30. výročia Nežnej revolúcie (1989 – 2019) si Divadlo Jána Palárika pripravilo výnimočné kultúrne podujatie nazvané Havel na tretiu. Ide o spoluprácu medzi niekoľkými slovenskými divadlami, vďaka čomu v priebehu jedného týždeňa do Trnavy zavítajú tri vynikajúce slovenské divadlá, ktoré naštudovali slávne absurdné drámy Václava Havla.

Audiencia | 19.03.2019 | Vstupenky

Divadlo Jonáša Záborského Prešov

Hru Audiencia napísal Václav Havel v roku 1975. V tej dobe pracoval ako robotník v trutnovskom pivovare. V pivovare sa tiež celá hra odohráva a postava Ferdinanda Vaňka nesie Havlove autobiografické rysy. Druhou, a hlavnou, postavou je Sládek, priamy Vaňkov nadriadený, ktorý naňho má dosť neobvyklú prosbu. Neobvyklú očami dnešných dní, ale v čase normalizácie, kedy životy ľudí písali každý deň nové absurdné drámy, až taká neobvyklá nebola. Hra Audiencia sa stala slávnou aj vďaka samizdatovej audio nahrávke dlho predtým, než mohla byť uvedená na československých javiskách a je pozvaním do čias, kedy na stenách škôl a úradov visel portrét Gustáva Husáka.


Motýľ na anténe | 20.03.2019 | Vstupenky

Bábkové divadlo na Rázcestí Banská Bystrica

Titul Motýľ na anténe je tragikomickou skicou, oscilujúcou na hranici medzi ideálnymi predstavami a realitou, konaním a nekonaním, aktivitou a pasivitou ľudí. Václav Havel do nej zašifroval mnoho z vlastných politických a filozofických názorov na svet a spoločnosť. Zároveň (ako u tohto autora býva zvykom) nezakryl ani svoje autobiografické inšpirácie. V spracovaní divadelnej a televíznej režisérky Sone Ferancovej sa hra stáva výstižnou paródiou (pseudo)intelektuálneho prístupu k ľuďom a svetu, múdrou komédiou o našich egách, malostiach a neschopnostiach, osobitou výpoveďou k večnej téme partnerských a rodinných vzťahov.


Žobrácka opera | 22.03.2019 | Vstupenky

Slovenské komorné divadlo Martin

Havlova adaptácia slávneho príbehu o Mackiem, vládcovi londýnskeho podsvetia a ženských sŕdc. Komédia, v ktorej má morálka dvojité dno, príbeh, v ktorom už dávno nie je jasné, kto je v skutočnosti gangster a kto policajt, kto pasák a kto prostitútka. Trefná divadelná štúdia mechanizmov moci a výborné herecké príležitosti pre takmer celý súbor SKD.


Tvorcovia tohto mini festivalu si prostredníctvom hier chcú pripomenúť idey a posolstvo Nežnej revolúcie a zároveň vzdať úctu Václavovi Havlovi, ktorý bol výrazným politickým i umeleckým predstaviteľom československej Nežnej revolúcie a neúnavným bojovníkom za demokraciu a ľudské práva.

Novinka

13.03. 2019 Trnava Kultúra

Pozri na mape

DJP logo
Divadlo Jána Palárika v Trnave

Trojičné námestie 2, 917 00 Trnava
Tel: 033 / 551 11 25
pokladna@djp.sk
www.djp.sk

Plagát

HAVEL na tretiu